تاثير عشق برسلامتي
 
 

عشق فقط احساسي خوب به شما هديه نميدهد—بلکه
مي تـواند بـا بيماريها مقابله کرده، ايمني بدن شما را بالا
برده و استرستان را هـم کـاهش دهـد. در ايـــن مقاله مي
خواهيم به تاثيرات عشق بر سلامتي بپردازيم.

 

چـه کسـي دوست نـدارد عـاشق بـــاشد؟ اگـر طرفتان يک
عـاشق واقعـــي باشد، به درد و دل هاي شما در مورد کار
و زندگي گوش مي دهد، اجازه مي دهد آخرين تکه ي پيتزا را شما برداريد و هيچ وقت هم يادش نمي رود که آشغال ها را دم در بگذارد. انتظار ندارد که با او فيلم هاي جنگي تماشا کنيد و هميشه و در همه حال به نظرش شما زيباترين زن دنيا هستيد، حتي در لباس خانه.

 

دير زماني است که دانشمندان تمايل بسيار زيادي به اثبات فوايد و تاثيرات مثبت عشق بر سلامتي داشته اند. محققان نمي توانند به جرات اعلام کنند که وقتي صحبت از سلامتي به ميان مي آيد، عشق از داشتن يک خانواده ي سالم و دوستان صميمي هم پيشي مي گيرد. اما درصدد کشف اين نکته هستند که چطور سکس مشروع و ملاطفت هاي عاشقانه قدرت جسماني افراد را تقويت کرده، درمان بيماري ها را سرعت بخشيده و عمر ما را هم بيشتر مي کند.

 

فوايد عشق کاملاً آشکار و واضح است:

 

- براساس تحقيقي که سال گذشته در دانشگاه پيتزبرگ انجام گرفت، به اثبات رسيد که در زناني که ازدواج هاي خوب داشته اند نسبت به آنهايي که روابط پردغدغه و استرس انگيز داشته اند، احتمال ابتلا به بيماري هاي قلبي-عروقي کمتر است.

 

_ در تحقيق گسترده اي که روي طول عمر از سال 1979 انجام گرفته است، محققان دريافته اند که افراد متاهل بيشتر عمر ميکنند، کمتر دچار حملات قلبي و سرطان ميشوند، و حتي ميزان ابتلاي آنان به ذات الريه و سينه پهلو هم نسبت به افراد مجرد کمتر است.

 

- و تحقيق جديدي که در دانشگاه لووا انجام گرفته، به اثبات رسيده است که در بيماران مبتلا به سرطان تخمداني که حس دلبستگي بيشتري به خانواده دارند، سلول هاي دفاعي بيشتري در محل تومر ايجاد مي شود و اين گلوبول هاي سفيد خون، با سلول هاي سرطاني مقابله مي کنند.

 

برخي متخصصين تصور مي کنند که مدت زماني نخواهد گذشت که ديگر پزشکان به جاي تجويز رژيم هاي غذايي کم کلسترول و استراحت کافي براي زوجها، سکس هاي پرحرارت و ارتباطات عاشقانه را به بيماران خود توصيه خواهند کرد.

 

فوايد بغل کردن :

 

پزشکان دانشگاه کاروليناي شمالي دريافته اند که بغل کردن و در آغوش گرفتن به طرز قابل توجهي فشارخون را پايين مي آورد و ميزان اوکسيتوسين خون که مهمترين هورمون در س ک س، شير دادن  را هم افزايش مي دهد.

محققان از زوج هاي مختلف خواستند تا کنار هم نشسته و 10 دقيقه با هم صحبت کنند و بعد به مدتي طولاني همديگر را در آغوش بگيرند. و بعد در آزمايشاتي که از آنها گرفته شد، مشخص شد که تغييرات مثبتي در وضعيت فشارخون و ميزان اوکسيتوسين خونشان پديد آمده است.

اما تحقيقات نشان داده است که تاثيرات در آغوش گرفتن ها و بغل کردن هاي مداوم در روز بسيار بيشتر از اينهاست. آزمايشات نشان داده است که زناني که ميزان اوکسيتوسين خونشان بالاتر است، فشارخونشان  mm/Hg 10 پايين تر از زناني است که ميزان اوکسيتوسين خونشان پايين است. و اين تغيير دقيقاً مشابه تغييراتي است که داروهاي فشارخون در افراد ايجاد مي کند.

 

پروفسور کاتلين لايت اينطور بيان ميکند، "هرچه ميزان اين در آغوش گرفتن ها بيشتر بوده باشد، به همان ميزان اوکسيتوسين خون هم در اين خانم ها افزايش پيدا کرده و درواقع اين بغل کردن ها به طور غيرمستقيم با پايين آمدن فشارخون آنها در ارتباط است." اما طبق تحقيقات و آزمايشات، بغل کردن هيچ تاثير مثبتي بر مردها نداشته است.

 

هورمون اوکسيتوسين همچنين در شير دادن مادرها هم تاثير دارد. به اين صورت که زناني که نوزادان خود را   شير مي دهند کمتر به سرطان سينه مبتلا ميشوند و محققان اين مسئله را بي ارتباط با اين هورمون نمي دانند.

 

پروفسور لايت عقيده دارد، "با اطمينان مي توان گفت که هورمون اوکسيتوسين در نزديکي احساسي و فيزيکي زوج ها تاثير مستقيم دارد. اما قدرت شفابخش اين هورمون هنوز به طور قطع ثابت نشده است اما خيلي زود به اثبات خواهد رسيد."

 

 در سال 2004، عملکرد سيستم دفاعي بدن 112 زوج دانشجو را بررسي کرد که بسياري از آنها روابط عاشقانه داشتند. ميزان پادتن و گلوبول هاي دفاعي در آنهايي که يک يا دو بار در هفته با همسر خود سکس داشتند نسبت به آنها که کمتر از اين ميزان داشتند يا اصلاً نداشتند، به طرز قابل توجهي بيشتر بوده است.

 

محققان دانشگاه شِفيلد در انگلستان با 28 شرکت کننده که حداقل 20 سال از ازدواجشان گذشته بوده مصاحبه اي ترتيب دادند و دريافتند که باثبات و استوار بودن زندگي جنسي، يکي از مهمترين اصول هر ازدواج است.

 

 

چرا بايد احساس نزديکي کنيم؟

 

متخصصين اعتقاد دارند که سکس فقط يکي از جنبه هاي برقراري ارتباط است و به اندازه ي جادوي واقعي رابطه، يعني تعهد، قدرتمند نيست. حس باهم بودن، حتي در سختي ها، ويژگي است که برايان بيکر روانشناس دانشگاه تورنتو آن را پيوستگي مينامد. او در تحقيقات خود دريافته است که تعهد خيلي بيشتر از داشتن يک رابطه ي   عالي، براي سلامتي و خوشبختي لازم است.

 

در يکي از تحقيقات خود، او 229 نفر را که به شدت تحت فشارهاي کاري بوده اند تحت بررسي قرار داده است. بااينکه اين افراد در ابتدا فشارخون بالايي داشته اند، اما فشارخون آندسته که ازدواج هاي موفق داشته اند بعد از گذشت 12 ماه تا mm/Hg 2.5 کاهش پيدا کرده است.

 

دکتر بيکر اعتقاد دارد که زوج ها براي شادتر و خوشبخت تر زيستن، بايد سعي کنند اوقات بيشتري را کنار هم بگذرانند و تاحد ممکن کارهايشان را به اتفاق هم انجام دهند. 

  

عشق، عشق و باز هم عشق

 

احساس نزديکي با همسرتان، واقعاً احساس جادويي به شما خواهد داد. اما وقتي همسرتان عادت داشته باشد که سر ميز صبحانه مدام از شما انتقاد کند، چندان برايتان خوشايند نخواهد بود. اکثر خانم ها فکر مي کنند که مي توانند مردها را عوض کنند.

اما اين به آن معنا نيست که رابطه ها را نمي توان تغيير داد. زوج ها بايد ياد بگيرند که شيرين تر دعوا کنند و انتقادهاي دوستانه را جايگزين اظهار نظرهاي خصمانه خود کنند. دکتر بيکر در اين زمينه مي گويد، :دعوا و مشاجرا به جاي خود کاملاً طبيعي و سالم است—باعث مي شود زوج ها درگير رابطه ي خود باشند."

 

اما بين مشاجره ي سالم و دعوا و مشاجره اي که سلامت و امنيت شما را برهم ميزند تفاوت بسيار است. تحقيقاتي که در دانشگاه واشنگتن انجام گرفته نشان مي دهد که زوج هاي خوشبخت، هنگام مشاجره و دعوا بسيار مثبت برخورد ميکنند و حتي ميان بحث و مشاجرات خود از لطيفه و طنز هم استفاده مي کنند.

اما آن نوع دعواهاي خانه خراب کن که هر کس هر چيز دم دستش باشد ميزند و ميشکند، به هيچ عنوان سالم نيست. اين مشاجرات ضربان قلب هر دو نفر را به شدت بالا برده و حتي قادر نخواهند بود که به يک راه حل منطقي برسند.

محققان باور دارند که ارتباط گرم و صميمي بين زن و مرد، نتايج بسيار فوق العاده اي از نظر سلامتي به بار مي آورد، حتي وقتي يکي از آنها سخت بيمار باشد. در مرکز سرطان فاکس چيس در فيلادلفيا، شارون مان پزشک متخصص، روي زوج هايي کار کرده که با تشخيص و درمان سرطان سينه دست و پنجه نرم مي کنند. برخي از اين زوج ها آموزش ديدند تا حس حمايتي بيشتر نسبت به همسر خود داشته باشند و بقيه به حال خود رها شدند.

حال خانمهايي که همسرانشان براي اين منظور آموش ديده بودند، باتوجه به سنجش ميزان افسردگي و پريشانيشان، کم کم بهتر شدند. و با اينکه تحقيق دکتر مان فقط بر روي سرطان متمرکز بود، او اعتقاد دارد که زوج ها مي توانند از هر مشکل و مانعي در زندگي خود به عنوان راهي براي صميميت بيشتر استفاده کنند.

وقتي زن و مرد ياد بگيرند که اظهارنظرهاي منفي خود را کمتر کنند و حرف ها و مشکلاتشان را باهم در ميان بگذارند-- به جاي اينکه وانمود کنند هيچ مشکلي ندارند – يک ازدواج بد به يک ازدواج خوب تبديل شده و ازدواج هاي خوب هم روز به رو بهتر خواهند شد.

محققان با آزمايشات و تحقيقات مختلف دريافته اند که چقدر استرس در ازدواج هاي بد تاثير منفي دارد و چقدر ازدواج هاي خوب زن و مرد را از استرس هاي بيروني محفوظ مي دارد.

زن و مرد بايد ارزش با هم و کنار هم بودن را بدانند. بعد از شام کنار هم بنشينند، چاي بنوشند و با هم درمورد اوقاتي که آن روز داشته اند صحبت کنند. و اگر مي خواهند که سالم بمانند و سالمتر زندگي کنند، بايد با هم باشند، کنار هم باشند، و همديگر را دوست داشته باشند.

 

از ما که گذشت . شما . این نصیحتها رو گوش بدید تو رو خدا

راستی . حاجی

من کوچیکتم . مشکلی هست ایمیل بده .